O AUTOROVI WEBU
Od r. 2004 působím jako středoškolský pedagog s aprobací dějepis – základy společenských věd.
Od r. 2010 působím jako odborný lektor ve vzdělávacích agenturách (např. Descartes) a krajských vzdělávacích centrech (např. VISK, KCVJČ). Mými kurzy a semináři prošlo přes 3200 učitelů ZŠ a SŠ. (Plzeň, Praha, Brno, Olomouc, Ústí na Labem, Kolín, Litoměřice, Mladá Boleslav, Příbram, Děčín, Liberec, Most, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov atd.).
Přednáším pro seniory v rámci „univerzit třetího věku“ (Rakovník, Turnov) a širokou veřejnost (např. Infocentrum Praha 3, Krajská vědecká knihovna v Liberci, klubovna SDH Paceřice).
Jako odborný lektor jsem působil v projektech ESF: Multikulturní svět škol Ústeckého kraje a Evropská unie a my. Aktuálně se jako odborný lektor účastním v projektu Mezináboženský dialog Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Vedl a koordinoval jsem terénní výzkum studentských týmů - v ZŠ ve vyloučené lokalitě (ghettu) Janov (Litvínov). Výsledkem je 100 stránkový sborník.
Spolupracoval jsem na vzniku portálu Moderní dějiny (https://www.moderni-dejiny.cz/) a vytvořil pro portál desítky prezentací.
Nahrál jsem desítky příspěvků do projektu RVP.CZ (digitální učební materiály).
Byl se mnou natočen jeden díl pořadu České televize Učí-telka – kabinet (o výuce moderních dějin).
https://edu.ceskatelevize.cz/video/9990-vyuka-dejepisu
Vytvořil jsem a provozuji úspěšný web https://www.spolecenske-vedy.cz/ ve kterém ostatní učitelé i studenti v přehledných sekcích naleznou uspořádány stovky odkazů na vzdělávací pořady, dokumentární filmy, přednášky, odbornou literaturu atd. k většině témat společenských věd a historie.
V roce 2023 jsem napsal knihu Paceřice v proměnách staletí (144 stran), v níž popisuji téměř 500 let historie obce Paceřice v Českém ráji. V knize jsou zpracovány všechny důležité aspekty života obce v minulosti, včetně ukázek vývoje na gruntech od r. 1608, dále se v ní nachází množství často unikátních obrazových materiálů a také odkazy (formou QR kódů) na videoprezentace mapující např. působení TJ Sokol nebo rozsáhlé umělecké dílo řezbářské rodiny Buškových.
CELÁ KNIHA JE Z NAHLÉDNUTÍ ZDE
Spolupracuji s českými poslankyněmi a poslanci v Evropském parlamentu a organizuji pro studenty poznávací zájezdy do Bruselu a Štrasburku. Od r. 2013 jsem do evropských institucí doprovázel přes 220 studentů se zájmem o EU.
Na Facebooku jsem založil a aktivně spravuji skupinu https://www.facebook.com/groups/spolecenskevedy, ve které studenti naleznou spousty odkazů na zajímavá témata, přednášky, dokumenty, články, aktuality, nové či staronové zajímavé (audio)knihy. Probíhají zde i zajímavé diskuze.
Formy výuky:
V hodinách se snažím studentům zprostředkovat probíraná témata zajímavou a moderní formou. Vytvářím audiovizuální prezentace, které obsahují mnohé zajímavé obrázky, grafy, mapy, dobové texty a fotografie. Připravuji a stříhám předem promyšlené ukázky z dokumentárních filmů resp. zajímavé audiozáznamy (výpovědi pamětníků).
Výuku oživuji přípravou křížovek, pracovních listů, interaktivních kvízů (Kahoot), vhodně volenými otázkami a následnými debatami, zvaním odborníků z praxe či exkurzemi mimo školu.
Studenti pravidelně prezentují aktuality (ČR, svět), kratší témata, odbornou četbu, návštěvy památek formou referátů.
Studenty aktivizuji otázkami, debatami, zadávám práce (forma úvaha, esej) na nejrůznější témata. Následně tyto práce analyzujeme a dále o nich rozvíjíme debatu. Forma diskuze je velmi oblíbená, jelikož si studenti rádi tříbí své názory a učí se je podložit dobrými argumenty, doložit zdroji, zároveň akceptovat odlišné názory a představy svých spolužáků. To vše s respektem k toleranci, důrazu na kritické myšlení a vyhýbání se argumentačním faulům.
Specializuji se na výběrové semináře – moderní dějiny a základy společenských věd. V nich se se studenty věnuji jednotlivým tématům do větší hloubky a v širších souvislostech, než dovolují běžné hodiny.
Mám rád i neformální debaty o věcech, se kterými studenti sami přijdou: zájem o hlubší vhled do aktuálně probíraných témat nebo oblastí, které aktuálně neprobíráme, o odborné literatuře, zajímavých přednáškách, možnostech zapojení se do nejrůznějších mimoškolních aktivit a v neposlední řadě žhavých aktualit z ČR i světa.
V rámci společenských věd propojuji teorii s praxí a se studenty pravidelně navštěvuji instituce jako ČNB, Krajský soud v Praze, Senát a Poslanecká sněmovna PČR, Pražský hrad, Evropský dům, Islámské centrum, Židovské město.
Organizuji poznávací zájezdy do Polska, Španělska a Itálie a výlety za kulturními a přírodními krásami v ČR. Aktivně se podílím na sportovních kurzech pro studenty.
Zvu do školy odborníky z praxe (právníci, podnikatelé, europoslanci).
Ve spolupráci s Čs. obcí legionářskou, Ústavem pro studium totalitních režimů aj. pořádám ve škole výstavy, případně organizuji jejich návštěvy mimo školu.
Spolupracuji s Evropským domem v Praze (přednášky, materiály), Právnickou fakultou UK v projektu Street Law (přednášky ve škole) a s Pedagogickou fakultou UK (pedagogické praxe studentů).
Motivuji a prakticky podporuji účast svých studentů na mimoškolních soutěžích a aktivitách EuropaSecura, Pražský studentský summit, Člověk v tísni (JSNS), Evropský parlament mládeže, Municipalita, Finanční gramotnost, Olympiáda lidských práv, Ekonomická olympiáda atd.
Osobní zájmy: výlety do přírody, sport (cyklistika, plavání, běh, atletika, bowling, šachy, kulečník, lyžování, bruslení…).